Turistika v Liptovskom Jáne - takto to nie je dobré

Autor: Eduard Krištof | 28.2.2012 o 10:17 | (upravené 28.2.2012 o 10:24) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  1322x

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša.  V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe  dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov  s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete  v podobe  vonkajších  bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody,  jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci.

 

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša.  V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe  dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov  s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete  v podobe  vonkajších  bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody,  jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci.   V Liptovskom Jáne som bol opakovane, naposledy  pred piatimi rokmi. A práve toto je vec na ktorú chcem poukázať. Za päť rokov sa toho v Liptovskom Jáne veľa nezmenilo k lepšiemu. Pribudlo síce niekoľko hotelov  a ubytovacích zariadení a aj dva  bazény v týchto ubytovacích zariadeniach  ale to je všetko.
Kopec architektonických skvostov chátra a kazí dojem obce.
V obci samotnej alebo pred obcou chýbajú nejaké vkusné a z informačného hľadiska informatívne  bilboardy, značky alebo niečo podobné.
V obci nepribudlo aj napriek obrovskej kapacite žiadne turisticky zaujímavé dielo v podobe ihrísk, zatraktívnenia vonkajších bazénov, informovanosť turistov o tom, čo  ponúkajú jednotlivé zariadenia je takmer nulová ak odmyslím informačné tabule priamo pred týmito zariadeniami.
Na internetovej stránke obce Liptovský Ján je veľmi slabá propagácia turisticky zaujímavých miest a služieb pre turistov aj napriek tomu že obec práve z tohto zdroja žije.
Miestne kostoly svojím vzhľadom nielenže nelákajú veriacich ale skôr odpudzujú.
Z miestneho krištáľovo čistého potoka v hornej časti  Jánskej doliny sa v časti  chodníka k prameňu ku Kadi stala špinavá a smradľavá stoka.
Otváracie hodiny jednotlivých zariadení sú také že keď sme o 09.30 hod., s rodinou hľadali miesto kde si sadnúť, niečo drobné zjesť a napiť sa  nejakého nealko nápoja museli sme pochodiť takmer celú obec a až nakoniec sme našli otvorené pizzeriu.
Parkoviská, ktoré tu sú boli vo väčšine neodhrnuté a parkovanie bolo vzhľadom k množstvu snehu obmedzené a až nestíhajúce.
Aj napriek vynikajúcim snehovým podmienkam a vynikajúcim terénnym podmienkam  som tu nenašiel upravenú trať na beh na lyžiach.
Myslím si že  vzhľadom k množstvu ľudí ktorí sem prichádzajú a sú tu ubytovaní, finančná situácia obce  je určite lepšia ako 70 percent  ostatných obcí , ktoré nemajú takéto prírodné danosti ako Liptovský Ján.
Chýba tu jednoznačne nejaká jednotiaca ruka, ktorá by na rozvoj tejto prekrásnej oblasti dbala, ktorá by poradila ako z miestami už neatraktívnych miest /dokonca  keď sú v podobe rozpadajúcich sa budov, ktoré sú určite historicky veľmi cenné až odpudzujúcich/ urobiť niečo čo by priťahovalo ľudí do tejto obce. A hlavne v obci musia ak chce aj naďalej profitovať z turizmu vzniknúť nové možnosti pre turistiku - tenisové kurty, golfové ihrisko, nové lyžiarske trate, bežecké trate. A zároveň musí dôjsť k zatraktívneniu vzhľadu budov ktoré v obci sú. Obec a hlavne služby ponúkané v obci musia byť jednoduchším a atraktívnejším spôsobom spropagované. Pretože ak k tomuto nedôjde množstvo ubytovacích kapacít, ktoré tu je sa v krátkej dobe stane zbytočnými.
Takto sa turistika nerobí a zamestnanosť sa takto nezvyšuje. Práve tu sú na našom vidieku nevyužité možnosti, ktoré by znamenali  rozvoj turizmu, propagáciu obce aj dobrého mena  Slovenska  a v neposlednom rade rozvoj zamestnanosti. Pritom odstránenie viacerých mnou popísaných nedostatkov nie je až tak finančne náročneé, resp. je riešiteľné aj z fondov EU, prípadne z fondov na rozvoj vidieka od štátu. Článkom nechcem len kritizovať ale rozprúdiť diému. Preto prosím o názory a myšlienky domácich aj turistov, ktorí Liptovský Ján navštívili a majú tento kraj radi. Len dobrou diskusiu podporíme tento kút Slovenska a možno ovplyvníme názor aj na iné podobné krásne kúty Slovenska.
Dnes už totiž len pekná príroda nestačí

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?