Televízni redaktori sú nedôslední a neobjektívni

Autor: Eduard Krištof | 27.2.2012 o 8:58 | (upravené 27.2.2012 o 9:36) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1337x

Prečo to tvrdím? Preto že veľa sledujem médié a chýba v nich nejaké to dotiahnutie vecí do konca. Nejaká bodka k predkladanej veci. Niečo čo by v  sledujúcich vyvolalo pocit objektívnosti.

Veľakrát,  keď  sledujem  správy v televízii dôjde k diskusi s mojimi blízkymi a známimi  k predkaldanej téme a k tomu, čo vlastne mala reportáž autorovi povedať. Vôčšinou dôjde na to že reportáž je akási nedotiahnutá, chýba jej niečo čo by jej dalo určitú mieru merateľnej, alebo hmatateľnej objektivity.Je jasné že nie vždy, najmä v prípadoch tzv. investigatívnej spravodajčiny, to, ide ale vo veľa prípadoch sa to dá, ale redaktori si nedajú ani tú prácu  aby si overili fakty a s týmito potom v televízii vystúpili. Alebo chýba niečo, čo by označilo problém za problém a nepodstatnú vec za nepodstatnú vec. Za všetky tieto príklady uvediem vec ktorá sa v poslednom týždni objavila v televíznych správach vo všetkých televíziách takmer denne.
Príklad prvý:     Opitý mladík havaroval na aute, policajti ho zadržali na 98 hodín a po skončení zadržania ho sudca v tzv. superrýchlom konaní aj odsúdil.
Príklad druhý:    Opitý starosta obce Žehňa  havaroval na vozidle  tak že narazil do vozidla polície. Nebol zadržaný a prokurátor podmienečne zastavil trestné stíhanie.Kto má vysvetliť podstatu týchto dvoch vecí a hlavne to že tu je niečo čo umožňuje a podotýkam že úplne legálne rozohdnúť aj takto?

Obidva prípady sú zo života a ten druhý v nás evokuje podozrenie že tu došlo k nejakej korupcii alebo zneužitia postavenia alebo známostí   p. starostu so Žehne.Je možné toto podozrenie prešetriť. Objektívne by si v oboch prípadoch redaktor mal dať  prácu s vecou a povedať aj to
- aký konkrétny trest dostal mladík v  podobe dĺžky zákazu činnosti, či iných obmedzení a výšku prípadnej sankcie, veď aj táto vec mohla skočiť podmienečným odsúdením, minimálnou alebo žiadnou dobou zákazu činosti a pod.  - vec sa dá overiť na základe zverejňovania  rozhodnutí súdov, prípadne rozhovorom s mladíkom tak ako bol  nedostatočne uskutočnený
- čo viedlo sudcu k vydaniu takéhoto rozhodnutia teda priťažujúce a poľahčujúce okolnosti a hlavne či bol mladík v minulosti stíhaný, riešený pre priestupky v doprave lebo to sú vo veci veľmi dôležité kritériá, pričom  tieto skutočnosti môžu / ale aj  nemusia/ byť aj súčasťou odôvodnenia rozsudku. Zároveň tieto skutočnosti zrejme aj boli podkladom pre rozhodnutie prečo policajti realizovali zadržanie a tzv superrýchle konanie. Pretože zadržanie nie je povinnosťou pri  trestnom stíhaní.

- podobne u p. starostu  bolo potrebné z rozhodnutia prokurátora, ktoré je tiež verejné zistiť či okrem podmienečného zastavenia trestného stíhania prokurátor uložil aj nejaké primerané obmedzenie vo forme zákazu viesť vozidlo s podmienkami pre toto obmedzenie, alebo vo forme zákazu požívania alkoholických nápojov a pod.
- čo viedlo prokurátora k vydaniu takéhoto rozhodnutia,  teda priťažujúce a poľahčujúce okolnosti a hlavne či bol starosta v minulosti stíhaný, riešený pre priestupky v doprave lebo to sú vo veci veľmi dôležité kritériá, pričom  tieto skutočnosti v tomto prípade musia byť aj súčasťou odôvodnenia uznesenia o podmienečnom zastavení trestného stíhania.

Neobhajujem ani jedného ožrana za volantom v oboch prípadoch podľa miery požitia alkoholu a minulosti vodiča by som uložil dosť dlhý zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

No a na záver mi tu chýba konštatovanie že ak sú jednotlivé uložené opatrenia, ktoré sme sa ani po týždni mieľania v televíznych správach nedozvedeli, páchateľom nedostatočné ako je možné, že naše zákony umožňujú takúto  neprimeranosť v ukladaní resp. neukladaní trestov?  Toto ale chce odbornosť, chuť popracovať, istú mieru objektívnosti a hlavne  odvahu poukázať na príčiny javu.

Bolo to poukázanie na jednoduchom prípade, ale neevokujú správy v televizii u vás niečo podobné aj v iných prípadoch?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?