Riešenie rómskej otázky v Humennom v podaní Smer SD

Autor: Eduard Krištof | 21.2.2012 o 9:02 | (upravené 21.2.2012 o 9:17) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  1864x

Poslankyňa SMERU v NRSR a primátorka Humenného Jana Vaľová našla na riešenie romskej otázky takýto postup: Zdroj: noviny sk V Humennom sa rozhodli vyriešiť spor s neplatičmi asi najmenej očakávaným spôsobom. Mesto rómom odpustilo dlh vo výške 10-tisíc eur a byty im darovalo za jediné euro. Koho by to nepotešilo... A to si ešte niektorí z nich želali, aby im mesto byty opravilo!

Byt za jedno euro a svätý pokoj? I tak še da i tak še da....

 

4. február 2012  - V Humennom -Podskalke  sa rozhodli vyriešiť spor s neplatičmi asi najmenej očakávaným spôsobom. Mesto miestnym rómom  odpustilo všetky dlhy vo výške 10-tisíc eur a byty im darovalo za jediné euro. Koho by to nepotešilo... A to si ešte niektorí z nich želali, aby im mesto byty opravilo!
Byt za jedno euro a svätý pokoj?
Získať byt za jediné euro? Sen! No tento sen sa pre Rómov z mestskej časti Podskalka stal skutočnosťou. Tu sú názory zainteresovaných :
Rómovia: "Dám tú korunu a bude to moje vlastné." "To musíme teraz odkúpiť za jedno euro."
Primátorka mesta Jana Vaľová: "Sme sa rozhodli týmto nájomníkom predať byty za jedno euro, aby občania Humenného viacej nemuseli na týchto ľudí doplácať," "Už ich nebudeme ani opravovať, ani platiť za nich dlhy."
Podľa realitného experta Stanislava Kubisa sa však trhová cena priemerného dvojizbového bytu v Humennom pohybuje okolo 30 tisíc eur....
Humenčania, ktorým riadne  pri tejto informácií stúpol tlak. "Aj ja by som si zobrala byt za jedno euro a budem si ho platiť, nech mi ho ponúknu..." "Bielemu dnes nikto nič zadarmo nedá, úprimne povedané."
Aj keď byty sú v dezolátnom stave a podľa ich obyvateľov za to môže mesto, dostanú ich za jedno euro. Mesto naviac týmto neplatičom odpustilo všetky dlhy. O zakúpené byty sa budú musieť starať sami, mesto tak ušetrí množstvo peňazí - neefektívnych nájomníkov sa takpovediac zbavilo. Celkový dlh všetkých neplatičov totiž činí viac než 330 tisíc eur.
No obyvatelia Podskalky veľmi spokojní nie sú. Podľa nich malo mesto najskôr byty opraviť a až potom ich ponúknuť na predaj za jedno euro. "Hore mi praská všetko a aj tu mi zateká..."
Mesto Humenené a p. primátorka zo Smeru SD priamo poukázali na stav tejto spoločnosti:

-         absolútne zlé riešenie rómskej otázky,
-         nemožnosť zákonnou cestou riešiť neprispôsobivých občanov
-         zlý stav v zákonoch tohto štátu, ktorý treba prioritne riešiť,
-         nevymožiteľosť práva,
-         šafárenie s prostriedkami samosprávy a ľudí,
-         nerovnaký meter pri rozhodovaní o otázkach rómov a majority občanov,
-         riešenie problému nie riešením ale zbavením sa ho aj na úkor  financií mesta a jeho občanov.

Napriek tomu že som presvedčením ľavičiar /som členom a kandidujem za SDĽ/ je mi takéto riešenie otázky nanajvýš  čudné a proti srsti.  Túto otázku som riešil vo svojom blogu: http://kristof.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=285209&bk=85521

Na záver ma  v tejto súvisloti zaujal životopis p. primátorky Humenného. Úsudok nech si v súvislosti z vyššie uvedeným urobí každý sám.
Mgr. Jana Vaľová /
Zdroj: životopis poslanca NR SR/ Poslankyňa NR SR za Smer SD
Narodená: 08.07.1965 v Humennom        Národnosť: slovenská
Najvyššie ukončené vzdelanie: Trnavská univerzita v Trnave, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Odbor: Sociálna práca
Moja rodina:
Najväčším bohatstvom, ktoré mám, je moja rodina a moji priatelia, ktorí vždy pri mne stáli a tvorili akýsi okruh môjho bezpečia. Môj otec bol rodákom z Humenného, mama sa narodila v obci Krivá Oľka. Mám dve sestry. Som vydatá, môj manžel je Ing. Vladimír Vaľo. Máme syna a dcéru. Pre úplnosť dodám, že máme ešte jedného člena rodiny a tým je naša fenka Aiša rasy Akita Inu. Spolu s manželom vlastníme rodinný dom so záhradou.
Moja politická činnosť:

Od roku 2000 som členkou strany SMER. Od roku 2003-4 dodnes pôsobím ako okresná predsedníčka strany SMER-SD Humenné.
Od roku 2005 som poslankyňou Prešovského samosprávneho kraja za stranu SMER-SD, kde som zároveň zvolená aj za predsedníčku Komisie kultúry a národnostných menšín PSK.
Od roku 2006 som zvolená za poslankyňu NR SR. Zastávam post predsedníčky Stálej komisie pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí, som členka Výboru pre sociálne veci a bývanie, členka Rady vlády pre rodovú rovnosť a som taktiež prizývaným členom Protidrogového fondu.
V roku 2007 som bola zvolená za poslankyňu Mestského zastupiteľstva v Humennom.
V roku 2009 som bola opätovne zvolená ako poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja.
V roku 2010 som bola znova zvolená za poslankyňu NR SR a bola som zvolená za primátorku mesta Humenné.
Na základe schválenia MsÚ a Zboru pre občianske záležitosti sobášim mladomanželské páry a vítam novonarodené deti do života.
Moje trvalé bydlisko je v meste Humenné. Prešovskom kraji mám svojich rodákov a ľudí, ktorí mi dali dôveru, preto je moje úsilie vo veľkej miere smerované práve k pozdvihnutiu tohto regiónu a na pomoc ľuďom, ktorí v ňom žijú.
Avšak samozrejme, mojim cieľom je pomoc všetkým občanom Slovenska, ktorí moju pomoc potrebujú, pretože sociálna politika štátu sa týka všetkých ľudí - od narodenia, až po jeseň ich života...

Zvýraznením som poukáal na funkcie pani poslankyne, ktoré by mali byť zárukou dobrého a rozumného riešenia rómskej otázky.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?