Načo sú nám zbory právnikov?

Autor: Eduard Krištof | 15.2.2012 o 21:45 | (upravené 15.2.2012 o 21:57) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  1198x

      Každý  poslanec má svojich asistentov, poradcov. Každý člen vlády má svojho štátneho tajomníka, poradné orgány. Veľa štátnych a verejných orgánov okrem štatutárnych orgánov majú aj svojich vlastných právnikov, rovnako ako aj veľa podnikov zo štátnou účasťou. Veľakrát týmito poradcami, právnikmi sú renomovaní advokáti a právnici. No a nemálo poslancov, členov vlády, štatutárov sa priamo hrdí právnickým titulom.  

          Otázka potom znie ako je možné, že sa pri takomto počte odborníkov uzatvorí čo len jedna zmluva nevýhodná pre štát. Sú potom títo ľudia kompetentní, sú odborne a morálne na výške, sú to vôbec ľudia,  ktorí tu majú čo robiť? Ak nie prečo tam sú a štát ich veselo platí za to, že doslova ohrozujú ekonomické a sociálne základy tohoto štátu.?
      Každú chvíľu nájdeme v novinách správu o tom že štát, samospráva, štátne firmy  majú takú a takú zmluvu, ktorá je nevypovedateľná, alebo  vypovedateľná  pod vysokou pokutou aj napriek tomu,  že profit štátu alebo samosprávy je z nej  takmer nijaký. Každú chvíľu je tu správa, že štát prehral nejaký spor z nedodržania svojich zmlúv. Každú chvíľu je tu informácia, že niekto v súdnom konaní ošmekol štát o ohromné  pokuty, úroky z omeškania a pod.
      Paragraf je teda dosť krivý, ale tie zbory dobre až veľmi dobre platených ľudí by mali byť ľudia na svojom mieste, ktorí by zmluvy uzatvárali tak by sa v nich nevyskytovali diskriminačné podmienky pre štát, aby  sa tieto zmluvy nedali beztrestne obchádzať, aby nemuseli  byť  a neboli  x krát dodatkované. A hlavne zástupcovia štátu by mali dbať na dodržiavanie už uzatvorených zmlúv, alebo na ich riadne a zákonné vypovedanie a vysporiadanie sa s náhradou za takéto vypovedanie zmluvy.
     Z hľadiska príčin stavu, kde štát ťahá akosi za kratší koniec sa črtajú  ako hlavné tieto:
- nekonanie štátu a jeho zástupcov, tam kde to bolo žiadúce.
- protiprávne konanie spôsobené neznalosťou právnych predpisov
- protiprávne konanie  z dôvodu korupcie a ovplyvnenia účastníkom zmluvy, resp. účastníka postúpenia pohľadávok voči štátu.
- súdne spory vyvolané štátom  s nedostatočným rozborom právnej situácie, ktoré  sú tzv. vopred prehrané a je potrebné ich urovnať hlavne mimosúdne
- konanie zástupcov štátu  v jeho neprospech, pretože títo zástupcovia štátu majú svoj podiel aj v spoločnostiach,  ktoré  majú so štátom zmluvu. 
     No a na záver malý exkurz do rôznych prehratých súdnych sporov štátu, resp. štátnych firiem:
RTVS - firma Omega  pre nedodržanie zmluvy 40 . mil euro,  Tipos - Lemikon pre porušenie ochranných práv k duševnému vlastníctvu a úroky z omeškania 14,1 mil. euro, Liptovský Mikuláš - bývalý primátor, pre nepreplatenie dovolenky 36.000.-€, Trebišov - firma Vitex pre porušenie zmluvných dojednaní 359.398.-€, Min. školstva - Školstrav  pre porušenie riadne uzavretej zmluvy po voľbách novými nominantami 20 mil €, MV SR - Dortex -pre neplnenie  zmluvy o financiách pure Záchranný system 16,6 mil€,  MS SR - sudcovia  - diskriminačné  žaloby  niekoľko miliónov euro a viacero neuzavretých procesov je ešte na caste.
     Dá sa tomuto javu vôbec ešte zabrániť?
Veľmi ťažko pri súčasných zákonoch o náhradách škôd,  o hmotnej zodpovednosti, o zodpovednosti štatutárnych orgánov, o zodpovednosti z  právnych služieb a pod.  V tomto smere je potrebné popracovať hlavne na legislative, ktorá bude tieto vplyvy čo najviac eliminovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?