boj proti korupcii, trestnej činnosti. Áno aj proti goriliakom.

Autor: Eduard Krištof | 31.1.2012 o 6:26 | (upravené 31.1.2012 o 6:40) Karma článku: 2,76 | Prečítané:  180x

Každý z poslaneckých kandidátov  NR SR by mal mať svoj program, ktorý bude presadzovať a na ktorý bude získavať ostatných poslancov zo svojej aj z iných strán. Toto je  môj program na boj proti korupcii a trestnej činnosti.

Je to môj malý volebný program v súlade s programom strany za ktorú kandidujem

- odvrátenie od politiky korupcie, klientelizmu a  vytvárania vzťahov politikov s finančne a zločinecky  orientovanými skupinami je aj záležitosťou správnej voľby.  Na základe skúseností vieme kto a čo v minulosti urobil a s kým je zviazaný. Zvolením tej správnej strany sa vzťahy vládnúcich strán s finančnými skupinami popretŕhajú. Takže nedám svoj hlas nikomu kto v minulosti kradol, prijímal nezákonné provízie a pod. Sú to jednoznačne  strany vládnej koalície aj opozície.

- jednoznačné prijatie zákona o preukazovaní spôsobu nadobudnutia majetku avšak  aj s preukázaním spôsobu nadobudnutia zdrojov na tento majetok. A hlavne následné riešenie nesúladu príjmov a majetku.  U všetkých, ktorí sú platení z verejných zdrojov /politici, samospráva,  lekári, policajti, dozorné rady a riadiace orgány  spoločností so štátnou účasťou  atd.  budem presadzovať bezpodmienečné zverejnenie a preukázanie spôsobu nadobudnutia  majetku. Politik bez čistého štítu nemá čo v politike robiť. Zároveň si politik a verejný zamestnanec musí uvedomiť, že pokiaľ ho platí občan čo len  z časti, občan má právo ho aj kontrolovať. Asi každý z nás si v obchode skontroluje čo za svoje peniaze kupuje. Pokiaľ sa tomuto nevie niekto podriadiť nemá v politike čo robiť. V tomto zmysle budem presadzovať zmenu aj v ústave aby preukazovanie spôsobu nadobudnutia majetku a zdrojov na jeho získanie nebolo protiústavné, preto že takáto protiústavnosť je chorá.

- sprísnenie  zákona o verejnom obstarávaní. Zákazky štátu a verejného sektora musia byť verejné. Zmluvy a ich napĺňanie a platby za ne   tiež. V tomto zmysle  by som inicioval zmenu aj v obchodnom zákonníku, kde zmluvy so štátom nesmú byť utajované ani s ohľadom na obchodné tajomstvo, nakoľko jednou zo strán je  občan, ktorého zastupuje štát a štátny či verejný orgán a pred stranou nemôže byť zmluva, jej plnenie a financovanie utajené.

-  podporu nezávislých novín a spravodajstva, ktoré sa stali v súčasnej dobe nástrojom bohatých finančných skupín s cieľom nie informovať, ale dezinformovať ľudí a ovplyvňovať ich názory a to zriadením periodika, v ktorom by okrem článkov k spoločenským témam boli zverejňované ako príloha všetky projekty verejného obstarávania, tendre  verejného sektora a ktoré by boli financované podielom z týchto obstarávaní a tendrov a tieto by boli distribuované bez prílohy   do každej rodiny a s prílohou na všetky obecné a mestské úrady a boli by zverejňované bezplatne na internete už v deň vydania.

- podporu boja proti trestnej činnosti akéhokoľvek druhu aj objektívnym hodnotením výsledkov práce polície, nie systémom nič nehovoriacich čiarok a odpolitizovaním polície, keď po každých voľbách nastanú obrovské presuny nových neschopných,  ale štátnej moci lojálnych  funkcionárov na riadiace miesta.

-  mám prepracovaný detailný systém výberu  policajtov a ich funkcionárov, ktorý zabezpečí odbornosť a vylúčenie vplyvu rodinkárstva, straníckej príslušnosti a iných tlakov, ktoré tam nemajú čo robiť.

- zabezpečenie dostupnosti právneho poradenstva pre obyvateľstvo a hlavne ich propagáciu tak,  aby si ľudia mohli a vedeli uplatniť všetky svoje práva a uplatňovanie práva, aby  nebolo nedostupné len kôli financiám. Riešením je povinná právna prax právnikov medzi bakalárskym a magisterským štúdiom ako u zdravotných sestier.

- rovnosť pred zákonom  odstránením všetkej trestnoprávnej, priestupkovej  imunity,  ako aj imunity pred občianskoprávnymi sankciami /napr. porušenie stavebného zákona, pravidiel na ochranu životného prostredia a pod. / u poslancov, prezidenta, sudcov s výnimkou výrokov v úrade.

- právnu výchovu v školách, aby najmä mladí ľudia poznali  svoje práva a povinnosti a postihnuteľnosť konania, čo veľakrát v praxi absentuje a mladí  ľudia nevedia čo je trestným činom a priestupkom.

-  dôraz na prísne posudzovanie a hlavne stíhanie  krivých výpovedí a krivých obvinení, lebo trestné právo sa stáva veľakrát aktom  pomsty a zaťažuje celý trestný systém.

- väznice musia mať prácu pre každého väzňa. Napríklad výroba betónových kociek na dláždenie brehov a korýt  potokov, ktoré je možné ponúknuť samosprávam a správam tokov na protipovodňové opatrenia za veľmi nízke ceny. Je možné ručným spôsobom pripravovať  kameň na stavby ciest. Je možné využívať prácu väzňov na výkopové práce pri melioráciách, odvodňovacích kanáloch a pod. ktoré nikto nevykonáva a sú zanedbávané len preto, že ich nemá kto robiť. Väzenie musí byť trestom a nie rekreáciou.

- náhradu škody spôsobenú trestným činom a priestupkom podmieniť v prípade jej neuhradenia prácou - stanovením konkrétneho počtu odpracovaných hodín verejnoprospešných prác.

Som kandidátom Strany demokratickej ľavice za poslanca NR SR č. 37. V prípade že sa Vám môj program páči dajte o ňom vedieť aj ostatným. Ak nie dajte mi vedieť v čom aby som sa vedel poučiť. Ak máte ďalšie riešenia napíšte ho do diskusie.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?