Totálna byrokracia

Autor: Eduard Krištof | 10.1.2012 o 11:10 | (upravené 10.1.2012 o 11:48) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  455x

Ako aj z jednoduchej veci - v  tomto prípade daňového priznania   byrokratický aparát dokáže urobiť problém pre právnika.

V decembri 2011/ako predpokladám aj väčšina s Vás/ som dostal domov obálku, v ktorej ma daňový úrad upozorňuje na pridelenie čísla účtu, ktoré budem používať na platenie daní od 1.1.2012. Povedal som si fajn možno sa niečo zjednoduší. Prvou  daňou, ktorú bolo potrebné  platiť je daň z motorových vozidiel. Po vyzdvihnutí tlačiva 9.1.2012 som si na Daňovom úrade pýtal aj príslušný šek na zaslanie peňazí, kde mi bolo povedané že šeky nemajú /daň je splatná 31.1.2012./ Nuž čo, povedal som si zaplatím  prevodom z účtu. Po otvorení tlačiva daňového priznania som zistil, že je tu kopec odvolávok na ustanovenia zákona 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Nuž aby som zistil aký som vlastne poplatník a či mám nárok na nejaké zníženie, či akým spôsobom sa vypočíta pomerné zníženie a zaokrúhlia sumy v platení dane voľky nevoľky som si musel naštudovať predmetný zákon. Potom  som otvoril účet, naťukal príslušné heslá a vstupné kódy a začal som vyplňovať údaje pre uhradenie dane. Prišiel som až k položke variabilný symbol. Keďže na daňovom úrade ma na toto nikto neupozornil, snažil som sa zistiť informáciu na internete k uvedenému variabilnému symbolu a zistil som že na svete je ďalší právny predpis, ktorý si musím preštudovať a to Vyhláška Ministerstva financií SR č. 378/2011 Z.z. o spôsobe označovania platby dane. Zistil som  variabilný symbol a peniažky som pekne odoslal.
Počas tohoto celého keďže som chcel zistiť predmetný variabilný symbol na daňovom úrade som zistil len to že na internete uvedené číslo na spojovateľku Daňového úradu v Leviciach je zlé.

Takže na vyplnenie  4 stranového priznania dane s jednou prílohou bolo potrebné si preštudovať a porozumieť  dvom právnym normám.  A to všetko len preto, že k daňovému priznaniu nie je priložený žiaden manuál ako ho vyplniť a ako vyplniť predmetný variabilný symbol. 
Môj záver k tomuto:
- celé tímy ľudí museli vymyslieť  predmetný zákon a vyhlášku, tlačivo na daň z príjmu a nikto z nich nemyslel na to že obyčajný občan nie je právnikom, on chce len jednoducho zaplatiť cisárovi čo je cisárovo? Prečo nikto nemyslel na obyčajného občana, ale len na cisára?
Moje riešenie:
- pre jednoduchosť v budúcnosti stačí na poloprázdnu druhú stranu daňového priznania vytlačiť poučenie, aby občan - daňovník pre v mojom prípade 82,89.-€ nemusel študovať celé príslušné zákony a vyhlášky. Prípadne  pri zasielaní občanom čísla účtov mohli si dať aj tú námahu so zaslaním variabilných symbolov ktoré sa meniť zrejme dlhšiu dobu nebudú a tak myslieť aj na obyčajného človiečika.     
Byrokrati vážte si občana - daňovníka, a myslite aj  na jeho dobro, lebo keď ho šľak trafí, vyhynie aj byrokratický aparát, lebo ho nebude mať kto zaplatiť.
Je to len drobnosť v mori byrokracie a byrokratických predpisov veľakrát zbytočných a zbytočne zložitých ale je to zároveň hrozné, akou cestou byrokratický aparát  dokáže zdôvodňovať svoju zbytočnosť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?