Porušujeme už teraz volebný zákon?

Autor: Eduard Krištof | 6.1.2012 o 20:49 | (upravené 6.1.2012 o 21:48) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  540x

Alebo ako to je s úsmevmi niektorých politikov a plamennými heslami niektorých politických strán z hľadiska volebného zákona? Alebo je volebný zákon do NR SR č. 333/2004 úplne slepý a bezzubý.

      Máme 6.12.2012 a voľby budú 10.3.2011, teda o 63 dní. Po celom Slovensku máme už kopec  bilboardov, z ktorých sa na nás usmievajú  politici s logom svojich strán, so svojimi sľubmi, alebo len logá strán a rôzne sľuby a niekedy aj rôzne humorné nápady, ktoré majú za cieľ upriamiť pozornosť na tú - ktorú politickú stranu v nadchádzajúcich voľbách. Niektoré sú umelecky spracované a majú dokonca určitú iskru, humor a vtip, z niektorých človeka zamrazí s tým,  že ako si vôbec tento človek dovoľuje osloviť občana, keď  mu celé roky berie chlieb z ruky.
      Pozrel som sa na tie bilborady z hľadiska zákona o voľbách do NR SR, kde túto problematiku upravuje ustanovenie § 24 s efektným názvom: "Vysielanie politickej reklamy a umiestňovanie volebných plagátov."
Teda myslel som, že  tu sa o tom dočítam. Aké však bolo moje sklamanie, keď túto pre rovnosť šancí vo voľbách veľmi dôležitú časť upravuje akurát ods. 13 tohoto paragrafu takto:
      "Obec vyhradí miesta, na ktorých možno 21 dní pred voľbami umiestňovať volebné plagáty a iné nosiče informácií; vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií."
Nič viac nič menej. 
Pýtam sa teda:
- je  s obrovskými bilboardami strán,  ktoré s tým už začali všetko v poriadku? Veď do volieb je ešte 63 dní?
- vyčlenili plochy na tieto bilboardy obce? Ak áno, kde sú potom vyhradené plochy s rovnosťou šancí pre všetkých?
- je vôbec 21 dňová lehota  k niečomu dobrá a je vôbec pre niekoho okrem obce záväzná?
- je možné súčasný volebný zákon obísť jednoduchými právnymi kľučkami napríklad, že sa u súčasných bilboardov vôbec nejedná o  predvolebnú kampaň, že mimo vyčlenených plôch si strany môžu robiť čo chcú na základe ľubovôle  a množstva peňazí , ktoré do kampane investujú?
- ak sa dá takýmto jednoduchým spôsobom zákon obísť resp. povinnosti z neho  neplynú žiadne načo potom tu je takéto ustanovenie  vo volebnom zákone?  
 
Pre porovanie  predchádzajúca právna úprava jasne riešila uvedené veci takto:  
§ 23 "Volebná kampaň"
ods. 1
Časom volebnej kampane sa na účely tohto zákona rozumie obdobie začínajúce 30 dní a končiace 48 hodín pred začatím volieb. V čase volebnej kampane má každá kandidujúca strana zabezpečený rovnaký prístup k hromadným informačným prostriedkom a iným službám územnej samosprávy.
ods. 4
Vylepovať volebné plagáty na verejných priestranstvách počas volebnej kampane možno len na miestach vyhradených obcou a vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií. Miesta na vylepovanie volebných plagátov vymedzí obec svojím všeobecne záväzným nariadením.
ods. 5
48 hodín pred začatím volieb a v deň volieb je zakázaná volebná kampaň v prospech alebo v neprospech politickej strany alebo kandidáta slovom, písmom, zvukom a obrazom v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie, a v ich bezprostrednom okolí. Zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky je dovolené najviac do štrnásteho dňa pred dňom volieb.

V  koho prospech a v koho neprospech bol volebný zákon v roku 2004 takto upravený? Lebo takto upravený zákon jednoduchu  zvýhodňuje silné  a bohaté strany resp. strany s bohatými sponzormi za chrbtom, alebo dokonca priamo nabáda na zabezpečenie  dobrého volebného výsledku, zabezpečiť tohoto sponzora.  A za toto zvýhodnenie potom zaplatí občan po voľbách tým, ktorí sa možno aj na základe takéhoto zvýhodnenia do parlamentu dostanú. A čudujeme sa potom,  že aj týmto zákonom politici otvorili možnosť  míňať nenormálne peniaze aj na takúto bilboardovú kampaň. Je to so zásadami slušnosti a morálky?
Nebolo lepšie do predchádzajúceho zákona zakotviť vysoké pokuty za porušenie aj tejto bilboardovej kampane?

Vo voľbách skrátka nestačí  len čestnosť, dobrý úmysel, dobrý program ale treba peniaze a takto  to naši politici upravili volebným zákonom. Či čestnosť, dobrý úmysel a dobré programy sú druhoradé?   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?