Po Vianociach o Vianociach

Autor: Eduard Krištof | 26.12.2011 o 20:56 | (upravené 26.12.2011 o 21:47) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  454x

O tom ako sme s priateľmi , možno niektorým ľuďom prispeli k peknému prežitiu a precíteniu Vianoc, aj keď mnohí by to zhodnotili celkom inak. /Ďakujem za šancu, ktorá mi to umožnila./

     Viem,  že čo popíšem ďalej  je bežné, a že by to mohli napísať desiatky a možno aj stovky iných ľudí na Slovensku. Ale nedalo mi to a musel som sa "vypísať".     
     Kedysi pred pár mesiacmi na jednej z akcií v obci v ktorej bývam v Podlužanoch pri Leviciach,  ktorej  som sa zúčastnil, a na ktorej sa vo veľkom spievali "ľudovky" a kde som aj ja, keďže si zaspievam veľmi rád,  spieval všetko čo prišlo, som dostal zaujímavú ponuku ísť spievať Vianoce do kostola. Také ozajstné so všetkým čo k tomu patrí. Žalmy, koledy, vianočné piesne zo spevníka určeného pre vedenie omše, všetky predpísané nápevy počas vedenia omše.
     No a vzápätí prišla ku nám svokra, ktorá je veriaca a požiadala ma, aby som ju v nedeľu vzal na omšu do kostola. Bol to asi taký podnet a tak som šiel. Zo zvedavosti , aj  možnosti oprášiť záležitosti viery. Na tej prvej omši boli veci také ako majú byť,  ale čosi tomu chýbalo. A vtedy ma oslovila kamarátka /vtedy ešte len budúca/, aby sme skúsili dať dohromady niekoľko piesní na občianske oslavy v dedine a aj  časť spievaných žalmov a textov pre omšu v kostole.   Skúsil som  jedno aj druhé a podľa odozvy medzi spievajúcimi to asi aj celkom išlo. Vystriedali sme pritom vedúcich, trochu sme sa aj "popaprčili" keď to nešlo, ale stále sme išli ďalej. Tak sme odspievali niekoľko akcií a prišiel čas prípravy na Vianoce. Stretli sme sa niekoľkí nadšenci spevu a vlastne aj odvážlivci, lebo odspievať to v kostole je niečo úplne iné ako kdesi na ľudovej akcii. Nacvičili sme  čo sme stihli /bolo to celkom 5-6 nácvikov/ a išli sme do toho. Triasli sa mi kolená aj hlas keď sme spustili prvé žalmy, glóriu, omšové piesne , Vianočné koledy. Po polnočnej omši som potichu išiel po ulici a počúval som /hoci sa to nemá/ ohlasy, ktoré boli. Viacero ľudí hovorilo že to bolo celkom fajn, celkom pekné, že sa to celkom vydarilo. Aj na Božie narodenie aj na Štefana. Pozornejšie som počúval aj našich spevákov. Videl som ako rastú, akí sú spokojní a po vydarených vystúpeniach im bol viedieť pokoj a úsmev na tvárach.  Prestali sa mi triasť kolená aj hlas a spieval som s chuťou, oduševnením a radosťou. Možno som tým nadšením a radosťou vniesol trochu z tohoto aj do duší ostaných prítomných a ak áno som veľmi rád. Okrem toho ma oslovili niekoľkí ľudia,  ktorí  ocenili pekné omše a spev a vyjadrili sa v zmysle, aby sme takýto zvyk zachovali aj do budúcna. Toto ma veľmi potešilo, pretože som sa do obce prisťahoval  len nedávno. Ďakujem svojej teraz už kamarátke za oslovenie , aby som sa k nim pripojil, lebo som dostal šancu rozdávať iným to čom som kedysi dostal.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.


Už ste čítali?