Je tu vôbec ešte ľavica a pravica?

Autor: Eduard Krištof | 13.12.2011 o 10:55 | (upravené 13.12.2011 o 13:01) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  874x

O tom aké hodnoty  sa vyznávali a v súčasnosti vyznávajú. O tom čo kto vyznáva, čo sľubuje a čo plní. O tom, čo si myslím ohľadne vecí ktoré sa nás bezprostredne týkajú.

K označeniu ľavica priraďujeme ochranu záujmov  nižších a stredných vrstiev spoločnosti (najmä robotníkov, zamestnancov, živnostníkov, roľníkov a pod. ) Zvyčajne presadzuje väčšiu mieru štátnych zásahov do života ľudí s cieľom odstrániť sociálne rozdiely. Presadzuje slobodu, rovnosť, bratstvo, pokrok, reformy a internacionalizmus. Vyžaduje, aby sa tieto vrstvy zúčastňovali na uskutočňovaní politiky. Presadzuje sociálnu rovnosť a rovnosť príležitostí prostredníctvom ochrany sociálne slabých vrstiev, rovnosť foriem vlastníctva, pričom uprednostňuje nejakú spoločnú formu vlastníctva pred vlastníctvom súkromným. Je za vyššiu mieru zásahov štátu  do ekonomiky, sociálneho zabezpečenia, daní a odvodov. 
K označeniu pravica priraďujeme ochranu záujmov  vyšších vrstiev spoločnosti (pôvodne najmä aristokracie, neskôr bohatých mešťanov a podnikateľov). Pravica presadzuje myšlienky, že nie je primárnou úlohou štátu zaisťovať materiálny blahobyt občanov, že štát nemá zasahovať do ekonomiky a že materiálna  rovnosť občanov nie je ideálom pretože vyžaduje obmedzenie slobody. Preferuje súkromné vlastníctvo, práva jednotlivca, "neviditeľnú ruku trhu"
Obidva tieto smery však mali v minulosti  istý cieľ ktorý sa snažili sebe vlastnými spôsobmi a prostriedkami  dosiahnuť .
Čo sa však deje v súčasnosti? Aj ľavicové aj pravicové vládnúce strany robia akékoľvek opatrenia  za účelom zvýšenia svojich /nie spoločných /ziskov  /hlavne po voľbách/ a ľúbivú politiku zdanlivého /lebo niekde rozdá ale o to viac vezme aj tým čo im rozdá/ rozdávania  /pred voľbami/. Už neplatí že ľavica  sa snaží uchmatnúť a rozdať pre obyčajných ľudí čo najviac. Platí uchmatni a rozdeľ sebe samému. Už neplatí že pravica vytvára podmienky pre rozvoj podnikania všetkým skupinám aby celý systém rástol rovnako a kontinuálne. Platí úprava podmienok šitých pre niektoré skupiny viac pre iné menej /väčší zamestnávatelia a proti nim napr., živnostníci/  Už neplatí že vláda má v každom prípade vládnuť pre tých z koho vzišla a kto ju sem dostal a teda koho záujmy má zastávať - teda občana.
Preto by sa zišla strana tretieho typu /nie však typu strán,  ktoré to už o sebe vyhlásili a kltoré sa do tejto role pasujú, a ktoré si z ľavice aj z pravice vybrali to, čím najviac môžu zneužívať daný systém a výsledkom ich činnosti je spúšť v morálke, v hodnotách ľudí, v sociálnom systéme, v zadĺžení našich detí aj vnukov/.
Čo by som teda v dnešnej dobe očakával na politickej scéne?
Program strany ktorý by presadzoval
-  čo najviac priamej formy demokracie /ako napr. vo Švajčiarsku/ v základných otázkach, nielen ako poradný hlas,  ale ako zákon tvoriaci hlas
- jeden systém daní a odvodov s jedným výbercom, správcom, vymáhačom a rozdeľovačom
- rovnosť pri prideľovaní stimulov aj pri udeľovaní sankcií /vrátane rovnosti politikov a občana čo sa týka trestnej aj priestupkovej zodpovednosti/
- skutočný boj o znižovanie deficitu štátu nielen veľkohubé definovanie tohoto pojmu a skutek utek /veď aj schváleným štátnym rozpočtom sa deficit aj napriek rozvíjajúcej sa kríze len prehĺbil teda žiadne úspory a zníženie deficitu v globále/
- netlačenie ďalších peňazí, ale vzorové narábanie s tými jestvujúcimi
- humánnosť  a spravodlivosť v živote, podnikaní, v ochrane zdravia a života nás všetkých , v ochrane slabších

tj.  vzdanie  sa moci v prospech riadnej a zodpovednej správy spoločnosti tj. záujmov nás všetkých

Budem takéto niečo hľadať v programoch politických strán vo voľbách a rozhodnem sa ktorá najviac spĺňa tieto moje podmienky. Dúfam že si to všetci takto uvedomujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?