Výpovede lekárov

Autor: Eduard Krištof | 23.11.2011 o 20:51 | (upravené 23.11.2011 o 22:01) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1365x

Po prezidentovej hrozbe o vyhlásení stavu núdze sa konečne dali hlavy dokopy a povedali to hlavné: "dohodneme sa" Fajn niektorí pacienti prežijú, niektorí nie lebo sa nesplnia požiadavky lekárov na platy ako si zaumienili.  Pozrime sa kto to vlastne horozí výpovedou?  Všetko sú to lekári zamestnaní v štátnych nemocniciach. Ako je potom možné že štrajkuje len táto skupina lekárov? Prečo chýbajú peniaze len tam? Je to preto že:

     Po prezidentovej hrozbe o vyhlásení stavu núdze sa konečne dali hlavy dokopy a povedali to hlavné: "dohodneme sa" Fajn niektorí pacienti prežijú, niektorí nie lebo sa nesplnia požiadavky lekárov na platy ako si zaumienili.  Pozrime sa kto to vlastne horozí výpovedou?  Všetko sú to lekári zamestnaní v štátnych nemocniciach. Ako je potom možné že štrajkuje len táto skupina lekárov? Prečo chýbajú peniaze len tam? Je to preto že:                                
- títo lekári nie sú platení za úkon ale sú platení nejakým funkčným platom s príplatkami za škodlivé prostredie, nočné, pohotovosti, sviatky, nadčasy a pod. Ich výška je asi zle nastavená a hlavne u nastupujúcich lekárov je podhodnotená. U tých starších je to už lepšie ako vlastne všade  u zamestnancov v štátnom sektore
Čo s tým? 
Prehodnotiť  systém odmeňovania a nastaviť ho tak aby bol spravodlivejší aj vzhľadom k dobe po akú lekár pracuje, aj vzhľadom k vzdelaniu a atestáciám ktoré dosiahol. Toto je parketa Ministra zdravotníctva a mal  to už dávno pradávno riešiť a nie čakať až keď polievka vykypí z hrnca v podobe výpovedí lekárov . Nemyslím tým len toho súčasného.  
- zdravotné poisťovne určujú komu, koľko preplatia a  za čo preplatia, uzatvárajú zmluvy s rôznymi cenami za úkony. Z rôznym financovaním rôznych nemocníc. Takisto určujú limity koľko môže byť ošetrených, vykonaných úkonov a pod. Hrajú sa na akože nejakých zmluvných partnerov, ktorí akože šetria naše prostriedky vložené vo forme zdravotného poistného  do zdravotníctva.  Zároveň ale tu je zákonná platforma, ktorá neumožňuje dofinancovanie nemocníc a tým aj platov zdravotníkov vo forme priplatenia si samotnými pacientmi. /čo je dobré/. Tá istá platforma však umožňuje rôzne doplatky, príplatky a poplatky za nadštandardnú starostlivoť, za rôzne administratívne úkony, za objednávky na čas a pod. / to je tiež dobré ale len do tej miery pokiaľ to umožňuje, ale zlé je to v tom, že ich nepredpisuje v rovnakej výške a všetkým subjektom a tým umožňuje chaos a nesystémovosť a sťažuje akúkoľvek kontrolu.   
Čo s tým?
Zjednotiť platby na rovnakú úroveň všetkým subjektom podľa úkonov a tým dať rovnakú štartovnú čiaru všetkým subjektom. Riešiť liečbu nie limitami ale potrebou a tým dať možnosť nemocniciam, ktoré to zvládajú prístrojovo, kapacitne a odborne viac zarobiť. Tieto platby riešiť jasným a hlavne jednotným ohodnotením rovnakých výkonov vykonaných v rôznych typoch nemocníc. Nemôže predsa operácia slepáku stáť v jednej nemocnici  viac ako v druhej. Príplatky a poplatky stanoviť jasne, prehľadne a hlavne jednotne. Nemôže sa predsa stať že v Bratislave "časenka" vyjde  viac ako v Lučenci. Činnosť zdravotných poisťovní sústrediť na výber poistného a vymáhanie nedoplatkov a na kontrolu efektívnosti použitých prostriedkov. Aj toto je jednoznačne  parketa ministra zdravotníctva a zdravotných poisťovní.
- prostriedky sa strácajú v nákladoch zdravotnej poisťovne. 
Čo s tým?
minimalizovať náklady zdravotných poisťovní  objektívnym určením výšky  príjmov a odmien hlavne managementu zdravotnej štátnej poisťovne.
Uprednostňovať vybavenie nemocníc pred vybavením zdravotných poisťovní  pretože tieto majú byť servisom a prerozdeľovačom prostriedkov a kontrolným orgánom, tj. uprednostniť cieľ ochrany zdravia a podmienok pacientov.
V žiadnom prípade nedovoliť zisk zdravotných poisťovní. Zdravotná poisťovňa nie je predsa typickým výrobným podnikom a jej zisk nie je primárnou záležitosťou  je to taká vec ako by sme predpisovali zisk Policajnému zboru alebo väzenstvu, kde primárnou záležitosťou je tiež niečo iné.
Kontrolu spotreby liekov ako aj všetkých vykonaných úkonov robiť aj tak, že každému poistencovi je potrebné zasielať /nie sa spoľahnúť na jeho  iniciatívu/ jedenkrát do roka výkaz vykonaných úkonov a odobratých liekov , ktorý po schválení podpisom bude  pacient zasielať späť poisťovni. 
Znovu je to parketa ministra zdravotníctva a zdravotných poisťovní.
- peniaze sa tratia aj za lieky a pomôcky ktoré hradí štát 
Čo s tým? 
V každej štátnej nemocnici urobiť vlastnú štátnu lekáreň a zabezpečiť pre všetky tieto lekárne centrálne objednávanie liekov a pomôcok. Musí sa tým znížiť cena liekov a marže pre veľké množstvá  liekov ktoré sa budú objednávať, ako aj vzhľadom k vylúčeniu nenormálneho množstva dealerov liekov.
- systém zdravotníctva je neprepracovaný  - táto otázka si vyžaduje celkovú zmenu myslenia. Vytvorenie rovnakých resp. porovnateľných  podmienok pre súkromných aj štátnych lekárov, zamedziť vytváraniu monopolu finančných skupín, ktoré ovládajú tak sieť nemocníc, ako aj sieť lekární ako aj zdravotné poisťovne. Toto už nie je súťaž ale veľké klamstvo a podvod. Je to parketa ministra zdravotníctva a protimonopolného úradu.
- peniaze nemocníc sa tratia u jej managementu
Čo s tým? 
nenominovať management  na základe politickej príslušnosti ale na základe riadnych výberových konanií, kde je potrebné vypracovať premyslený a jednotný systém týchto výberových konaní
príjmy celého managementu nemocníc stabuľkovať zjednotiť podľa určitých kritérií /počet pacientov, spádová oblasť, počet lôžok,  počet lekárov alebo niečo podobné/ a nedať možnosť si neoprávnenen pridávať rôzne odmeny a pod. /odmena má byť za mimoriadne výkony a nie na vyjadrenie podpory za loajalitu/
hospodárenie nemocníc podriadiť riadnemu auditu resp. kontrole.
dbať na riadne verejné obstarávania a v tomto smere sprísniť kontrolný systém  a v prípade zistenia nedostatkov ihneď vyvodzovať  personálne , trestnoprávne  opatrenia a hlavne zabezpečiť čo najefektívnejšie vymáhanie spôsobenej škody. Všetko je to pôsobnosť MZ, NKU   

      V neposlednom rade je tu aj zodpovednosť lekárov za objektívne vykazovanie spotreby  liekov, materiálu a vykonaných úkonov.  To je o ľuďoch.

Za zdravie sa musí platiť ale mám jednoducho za to že v daniach a odvodoch platíme dosť len efektívnosť vynaloženia peňazí je diskutabilná.                                               

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?