Hľadá sa seriózny volebný program /financie/

Autor: Eduard Krištof | 23.11.2011 o 9:33 | (upravené 23.11.2011 o 10:21) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  581x

Keď v tejto dobe sledujem médiá, z každej strany sa na mňa hrnú informácie o megakauzách, kauzách a kauzičkách rôznych politikov a to z každej strany či už je to SDKU, SNS, SMER, KDH, SAS, MOST-HÍD aj ďalšie. Správy uvádzajú jedno a politici uvádzajú veci na "správnu mieru". Každý hľadá chybu v tom inom. Nikto však neponúka riešenia, ale len sľuby, ktoré mal možnosť realizovať už v minulosti ,ale ani jeden z nich ich zo "závadných dôvodov"nerealizoval.

Keď v tejto dobe sledujem médiá, z každej strany sa na mňa hrnú informácie o megakauzách, kauzách a kauzičkách rôznych politikov a to z každej strany či už je to SDKU, SNS, SMER, KDH, SAS, MOST-HÍD aj ďalšie. Správy uvádzajú jedno a politici uvádzajú veci na "správnu mieru". Každý hľadá chybu v tom inom. Nikto však neponúka riešenia, ale len sľuby, ktoré mal možnosť realizovať už v minulosti, ale ani jeden z nich ich zo "záhadných dôvodov" nerealizoval. Od serióznych politikov by som čakal nasledovné vyhlásenia:

1./ konečne urobíme poriadky v odmeňovaní zamestnancov štátnej správy a samospráv /od  prezidenta, cez parlament, vládu, primátorov, starostov, poslancov v mestách a obciach, policajtov, vojakov, členov dozorných rád a riadiacich orgánov podnikov s účasťou štát a skrátka všetkých kto sú napojení na verejné financie ich príjmy budú normálnym násobkom priemernej mzdy bez možnosti navyšovať ich nejakými nepodloženými odmenami, paušálnymi výdavkami a podobnými nehoráznosťami, ktoré sú niekedy vyššie ako plat týchto ľudí samotný.

Čo ma k takémuto očakávaniu vedie? V tomto smere je spústa zahmlievaní a nejasností a z toho prameniacej závisti a nedorozumení. Keď ľudia niečo platia musia vedieť aj čo v skutočnosti platia.

2./ kontrolu príjmov zabezpečíme cestou zákona o preukazovaní pôvodu  nadobudnutia mejetku cestou majetkových priznaní, ktoré budú verejné a ktorých obsahom bude majetok štátneho zamestnanca, spôsob jeho nadobudnutia, daňové priznania za posledné 4 roky pred nástupom do funkcie a potvrdenie o splatení dane. Doklady o výške a splatení odvodov do príslušných poisťovní /zdravotná a sociálna/.  Takéto priznanie sa bude podávať každý rok až do 2 rokov po ukončení funkcie. Politik a zamestnanec štátu alebo zamestnanec financovaný verejnou správou a samosprávou si pri nástupe do funkcie musí byť vedomý že keď je financovaný z verejných zdrojov, tak ho verejnosť aj bude kontrolovať a pozerať sa mu na prsty. Nepodanie takéhoto priznania, alebo skreslené a nepravdivé údaje budú mať za následok mastnú pokutu, alebo aj odchod z funkcie.

Čo ma k takémuto očakávaniu vedie? Celá spoločnosť je traumatizovaná tým, že vidia ako rastie majetok pracovníkov verejného sektora. Pokiaľ je v súlade  s ich príjmami a pokiaľ sú tu splnené základené povinnosti voči státu tak ako to vyžadujú aj oni od občana je to OK. Pokiaľ nie treba s tým niečo robiť.

3./ zabezpečíme odborné vypracovanie zmlúv s účasťou štátu a orgánov hospodáriacich s verejnými zdrojmi, tak aby boli s odbornou starostlivosťou chránené záujmy štátu a teda všetkých občanov, aj s príslušnou zodpovednosťou  spracovateľa a podpisujúcej tj. zodpovednej osoby /nielen do výšky smiešneho dvoj a lebo trojnásobku hrubého platu/.

Čo ma k takému očakávaniu vedie? Je až smiešne  aké nevýhodné zmluvy niekedy uzavrie štát, verejný sektor, samospráva, podnik s účasťou štátu a pod. a ako sa vlastne nič nedeje a spôsobená škoda sa nijako nedá nahradiť a keď tak len z malej časti.

4./ pri preukázaní  nadobudnutia majetku, ktorý nebude vykrytý daňami, príslušnými odvodmi, príjmami osoby takýto majetok prepadne  v prospech štátu  a v prípade zistenia trestnoprávnej roviny  nadobudnutia majetku budú takíto nadobúdatelia potrestaní.

Čo ma k tomuto očakávaniu vedie? Skrátka keď poviem A  tj. majetok je nelegálny, musím povedať aj B tj. či bol nadobudnutý aj prípadnou trestnou činnosťou a musím povedať aj C tj. čo za to.

Ako volič čakám na volebné sľuby a hádajte komu dám svoj hlas?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?