Turistika v Liptovskom Jáne - takto to nie je dobré

Autor: Eduard Krištof | 28.2.2012 o 10:17 | (upravené 28.2.2012 o 10:24) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  1280x

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša.  V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe  dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov  s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete  v podobe  vonkajších  bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody,  jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci.

 

Absolvoval som dovolenku v Liptovskom Jáne. Je to krásna dedinka 7 km od Liptovského Mikuláša.  V dedine sú podmienky na lyžovačku v zime v podobe  dvoch vlekov, a niekoľkých bazénov  s welness službami v hoteloch. Sú tu podmienky na trávenie dovolenky v lete  v podobe  vonkajších  bazénov, peknej prírody na turistiku, jaskyne s prístupom verejnosti, niekoľkých prameňov minerálnej vody,  jazdeckej školy, vysokej koncentrácii kaštieľov a kúrií v obci.   V Liptovskom Jáne som bol opakovane, naposledy  pred piatimi rokmi. A práve toto je vec na ktorú chcem poukázať. Za päť rokov sa toho v Liptovskom Jáne veľa nezmenilo k lepšiemu. Pribudlo síce niekoľko hotelov  a ubytovacích zariadení a aj dva  bazény v týchto ubytovacích zariadeniach  ale to je všetko.
Kopec architektonických skvostov chátra a kazí dojem obce.
V obci samotnej alebo pred obcou chýbajú nejaké vkusné a z informačného hľadiska informatívne  bilboardy, značky alebo niečo podobné.
V obci nepribudlo aj napriek obrovskej kapacite žiadne turisticky zaujímavé dielo v podobe ihrísk, zatraktívnenia vonkajších bazénov, informovanosť turistov o tom, čo  ponúkajú jednotlivé zariadenia je takmer nulová ak odmyslím informačné tabule priamo pred týmito zariadeniami.
Na internetovej stránke obce Liptovský Ján je veľmi slabá propagácia turisticky zaujímavých miest a služieb pre turistov aj napriek tomu že obec práve z tohto zdroja žije.
Miestne kostoly svojím vzhľadom nielenže nelákajú veriacich ale skôr odpudzujú.
Z miestneho krištáľovo čistého potoka v hornej časti  Jánskej doliny sa v časti  chodníka k prameňu ku Kadi stala špinavá a smradľavá stoka.
Otváracie hodiny jednotlivých zariadení sú také že keď sme o 09.30 hod., s rodinou hľadali miesto kde si sadnúť, niečo drobné zjesť a napiť sa  nejakého nealko nápoja museli sme pochodiť takmer celú obec a až nakoniec sme našli otvorené pizzeriu.
Parkoviská, ktoré tu sú boli vo väčšine neodhrnuté a parkovanie bolo vzhľadom k množstvu snehu obmedzené a až nestíhajúce.
Aj napriek vynikajúcim snehovým podmienkam a vynikajúcim terénnym podmienkam  som tu nenašiel upravenú trať na beh na lyžiach.
Myslím si že  vzhľadom k množstvu ľudí ktorí sem prichádzajú a sú tu ubytovaní, finančná situácia obce  je určite lepšia ako 70 percent  ostatných obcí , ktoré nemajú takéto prírodné danosti ako Liptovský Ján.
Chýba tu jednoznačne nejaká jednotiaca ruka, ktorá by na rozvoj tejto prekrásnej oblasti dbala, ktorá by poradila ako z miestami už neatraktívnych miest /dokonca  keď sú v podobe rozpadajúcich sa budov, ktoré sú určite historicky veľmi cenné až odpudzujúcich/ urobiť niečo čo by priťahovalo ľudí do tejto obce. A hlavne v obci musia ak chce aj naďalej profitovať z turizmu vzniknúť nové možnosti pre turistiku - tenisové kurty, golfové ihrisko, nové lyžiarske trate, bežecké trate. A zároveň musí dôjsť k zatraktívneniu vzhľadu budov ktoré v obci sú. Obec a hlavne služby ponúkané v obci musia byť jednoduchším a atraktívnejším spôsobom spropagované. Pretože ak k tomuto nedôjde množstvo ubytovacích kapacít, ktoré tu je sa v krátkej dobe stane zbytočnými.
Takto sa turistika nerobí a zamestnanosť sa takto nezvyšuje. Práve tu sú na našom vidieku nevyužité možnosti, ktoré by znamenali  rozvoj turizmu, propagáciu obce aj dobrého mena  Slovenska  a v neposlednom rade rozvoj zamestnanosti. Pritom odstránenie viacerých mnou popísaných nedostatkov nie je až tak finančne náročneé, resp. je riešiteľné aj z fondov EU, prípadne z fondov na rozvoj vidieka od štátu. Článkom nechcem len kritizovať ale rozprúdiť diému. Preto prosím o názory a myšlienky domácich aj turistov, ktorí Liptovský Ján navštívili a majú tento kraj radi. Len dobrou diskusiu podporíme tento kút Slovenska a možno ovplyvníme názor aj na iné podobné krásne kúty Slovenska.
Dnes už totiž len pekná príroda nestačí

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?