boj proti korupcii, trestnej činnosti. Áno aj proti goriliakom.

Autor: Eduard Krištof | 31.1.2012 o 6:26 | (upravené 31.1.2012 o 6:40) Karma článku: 2,76 | Prečítané:  169x

Každý z poslaneckých kandidátov  NR SR by mal mať svoj program, ktorý bude presadzovať a na ktorý bude získavať ostatných poslancov zo svojej aj z iných strán. Toto je  môj program na boj proti korupcii a trestnej činnosti.

Je to môj malý volebný program v súlade s programom strany za ktorú kandidujem

- odvrátenie od politiky korupcie, klientelizmu a  vytvárania vzťahov politikov s finančne a zločinecky  orientovanými skupinami je aj záležitosťou správnej voľby.  Na základe skúseností vieme kto a čo v minulosti urobil a s kým je zviazaný. Zvolením tej správnej strany sa vzťahy vládnúcich strán s finančnými skupinami popretŕhajú. Takže nedám svoj hlas nikomu kto v minulosti kradol, prijímal nezákonné provízie a pod. Sú to jednoznačne  strany vládnej koalície aj opozície.

- jednoznačné prijatie zákona o preukazovaní spôsobu nadobudnutia majetku avšak  aj s preukázaním spôsobu nadobudnutia zdrojov na tento majetok. A hlavne následné riešenie nesúladu príjmov a majetku.  U všetkých, ktorí sú platení z verejných zdrojov /politici, samospráva,  lekári, policajti, dozorné rady a riadiace orgány  spoločností so štátnou účasťou  atd.  budem presadzovať bezpodmienečné zverejnenie a preukázanie spôsobu nadobudnutia  majetku. Politik bez čistého štítu nemá čo v politike robiť. Zároveň si politik a verejný zamestnanec musí uvedomiť, že pokiaľ ho platí občan čo len  z časti, občan má právo ho aj kontrolovať. Asi každý z nás si v obchode skontroluje čo za svoje peniaze kupuje. Pokiaľ sa tomuto nevie niekto podriadiť nemá v politike čo robiť. V tomto zmysle budem presadzovať zmenu aj v ústave aby preukazovanie spôsobu nadobudnutia majetku a zdrojov na jeho získanie nebolo protiústavné, preto že takáto protiústavnosť je chorá.

- sprísnenie  zákona o verejnom obstarávaní. Zákazky štátu a verejného sektora musia byť verejné. Zmluvy a ich napĺňanie a platby za ne   tiež. V tomto zmysle  by som inicioval zmenu aj v obchodnom zákonníku, kde zmluvy so štátom nesmú byť utajované ani s ohľadom na obchodné tajomstvo, nakoľko jednou zo strán je  občan, ktorého zastupuje štát a štátny či verejný orgán a pred stranou nemôže byť zmluva, jej plnenie a financovanie utajené.

-  podporu nezávislých novín a spravodajstva, ktoré sa stali v súčasnej dobe nástrojom bohatých finančných skupín s cieľom nie informovať, ale dezinformovať ľudí a ovplyvňovať ich názory a to zriadením periodika, v ktorom by okrem článkov k spoločenským témam boli zverejňované ako príloha všetky projekty verejného obstarávania, tendre  verejného sektora a ktoré by boli financované podielom z týchto obstarávaní a tendrov a tieto by boli distribuované bez prílohy   do každej rodiny a s prílohou na všetky obecné a mestské úrady a boli by zverejňované bezplatne na internete už v deň vydania.

- podporu boja proti trestnej činnosti akéhokoľvek druhu aj objektívnym hodnotením výsledkov práce polície, nie systémom nič nehovoriacich čiarok a odpolitizovaním polície, keď po každých voľbách nastanú obrovské presuny nových neschopných,  ale štátnej moci lojálnych  funkcionárov na riadiace miesta.

-  mám prepracovaný detailný systém výberu  policajtov a ich funkcionárov, ktorý zabezpečí odbornosť a vylúčenie vplyvu rodinkárstva, straníckej príslušnosti a iných tlakov, ktoré tam nemajú čo robiť.

- zabezpečenie dostupnosti právneho poradenstva pre obyvateľstvo a hlavne ich propagáciu tak,  aby si ľudia mohli a vedeli uplatniť všetky svoje práva a uplatňovanie práva, aby  nebolo nedostupné len kôli financiám. Riešením je povinná právna prax právnikov medzi bakalárskym a magisterským štúdiom ako u zdravotných sestier.

- rovnosť pred zákonom  odstránením všetkej trestnoprávnej, priestupkovej  imunity,  ako aj imunity pred občianskoprávnymi sankciami /napr. porušenie stavebného zákona, pravidiel na ochranu životného prostredia a pod. / u poslancov, prezidenta, sudcov s výnimkou výrokov v úrade.

- právnu výchovu v školách, aby najmä mladí ľudia poznali  svoje práva a povinnosti a postihnuteľnosť konania, čo veľakrát v praxi absentuje a mladí  ľudia nevedia čo je trestným činom a priestupkom.

-  dôraz na prísne posudzovanie a hlavne stíhanie  krivých výpovedí a krivých obvinení, lebo trestné právo sa stáva veľakrát aktom  pomsty a zaťažuje celý trestný systém.

- väznice musia mať prácu pre každého väzňa. Napríklad výroba betónových kociek na dláždenie brehov a korýt  potokov, ktoré je možné ponúknuť samosprávam a správam tokov na protipovodňové opatrenia za veľmi nízke ceny. Je možné ručným spôsobom pripravovať  kameň na stavby ciest. Je možné využívať prácu väzňov na výkopové práce pri melioráciách, odvodňovacích kanáloch a pod. ktoré nikto nevykonáva a sú zanedbávané len preto, že ich nemá kto robiť. Väzenie musí byť trestom a nie rekreáciou.

- náhradu škody spôsobenú trestným činom a priestupkom podmieniť v prípade jej neuhradenia prácou - stanovením konkrétneho počtu odpracovaných hodín verejnoprospešných prác.

Som kandidátom Strany demokratickej ľavice za poslanca NR SR č. 37. V prípade že sa Vám môj program páči dajte o ňom vedieť aj ostatným. Ak nie dajte mi vedieť v čom aby som sa vedel poučiť. Ak máte ďalšie riešenia napíšte ho do diskusie.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?