Porušujeme už teraz volebný zákon?

Autor: Eduard Krištof | 6.1.2012 o 20:49 | (upravené 6.1.2012 o 21:48) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  530x

Alebo ako to je s úsmevmi niektorých politikov a plamennými heslami niektorých politických strán z hľadiska volebného zákona? Alebo je volebný zákon do NR SR č. 333/2004 úplne slepý a bezzubý.

      Máme 6.12.2012 a voľby budú 10.3.2011, teda o 63 dní. Po celom Slovensku máme už kopec  bilboardov, z ktorých sa na nás usmievajú  politici s logom svojich strán, so svojimi sľubmi, alebo len logá strán a rôzne sľuby a niekedy aj rôzne humorné nápady, ktoré majú za cieľ upriamiť pozornosť na tú - ktorú politickú stranu v nadchádzajúcich voľbách. Niektoré sú umelecky spracované a majú dokonca určitú iskru, humor a vtip, z niektorých človeka zamrazí s tým,  že ako si vôbec tento človek dovoľuje osloviť občana, keď  mu celé roky berie chlieb z ruky.
      Pozrel som sa na tie bilborady z hľadiska zákona o voľbách do NR SR, kde túto problematiku upravuje ustanovenie § 24 s efektným názvom: "Vysielanie politickej reklamy a umiestňovanie volebných plagátov."
Teda myslel som, že  tu sa o tom dočítam. Aké však bolo moje sklamanie, keď túto pre rovnosť šancí vo voľbách veľmi dôležitú časť upravuje akurát ods. 13 tohoto paragrafu takto:
      "Obec vyhradí miesta, na ktorých možno 21 dní pred voľbami umiestňovať volebné plagáty a iné nosiče informácií; vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií."
Nič viac nič menej. 
Pýtam sa teda:
- je  s obrovskými bilboardami strán,  ktoré s tým už začali všetko v poriadku? Veď do volieb je ešte 63 dní?
- vyčlenili plochy na tieto bilboardy obce? Ak áno, kde sú potom vyhradené plochy s rovnosťou šancí pre všetkých?
- je vôbec 21 dňová lehota  k niečomu dobrá a je vôbec pre niekoho okrem obce záväzná?
- je možné súčasný volebný zákon obísť jednoduchými právnymi kľučkami napríklad, že sa u súčasných bilboardov vôbec nejedná o  predvolebnú kampaň, že mimo vyčlenených plôch si strany môžu robiť čo chcú na základe ľubovôle  a množstva peňazí , ktoré do kampane investujú?
- ak sa dá takýmto jednoduchým spôsobom zákon obísť resp. povinnosti z neho  neplynú žiadne načo potom tu je takéto ustanovenie  vo volebnom zákone?  
 
Pre porovanie  predchádzajúca právna úprava jasne riešila uvedené veci takto:  
§ 23 "Volebná kampaň"
ods. 1
Časom volebnej kampane sa na účely tohto zákona rozumie obdobie začínajúce 30 dní a končiace 48 hodín pred začatím volieb. V čase volebnej kampane má každá kandidujúca strana zabezpečený rovnaký prístup k hromadným informačným prostriedkom a iným službám územnej samosprávy.
ods. 4
Vylepovať volebné plagáty na verejných priestranstvách počas volebnej kampane možno len na miestach vyhradených obcou a vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií. Miesta na vylepovanie volebných plagátov vymedzí obec svojím všeobecne záväzným nariadením.
ods. 5
48 hodín pred začatím volieb a v deň volieb je zakázaná volebná kampaň v prospech alebo v neprospech politickej strany alebo kandidáta slovom, písmom, zvukom a obrazom v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie, a v ich bezprostrednom okolí. Zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky je dovolené najviac do štrnásteho dňa pred dňom volieb.

V  koho prospech a v koho neprospech bol volebný zákon v roku 2004 takto upravený? Lebo takto upravený zákon jednoduchu  zvýhodňuje silné  a bohaté strany resp. strany s bohatými sponzormi za chrbtom, alebo dokonca priamo nabáda na zabezpečenie  dobrého volebného výsledku, zabezpečiť tohoto sponzora.  A za toto zvýhodnenie potom zaplatí občan po voľbách tým, ktorí sa možno aj na základe takéhoto zvýhodnenia do parlamentu dostanú. A čudujeme sa potom,  že aj týmto zákonom politici otvorili možnosť  míňať nenormálne peniaze aj na takúto bilboardovú kampaň. Je to so zásadami slušnosti a morálky?
Nebolo lepšie do predchádzajúceho zákona zakotviť vysoké pokuty za porušenie aj tejto bilboardovej kampane?

Vo voľbách skrátka nestačí  len čestnosť, dobrý úmysel, dobrý program ale treba peniaze a takto  to naši politici upravili volebným zákonom. Či čestnosť, dobrý úmysel a dobré programy sú druhoradé?   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?