Platí ešte to okrídlené: „šaty robia človeka?

Autor: Eduard Krištof | 3.1.2012 o 4:48 | (upravené 3.1.2012 o 4:57) Karma článku: 9,85 | Prečítané:  1045x

Na jednoduchých reálnych prípadoch, ktoré priniesol život o tom, ako sa menia a zmenili základné hodnoty a modely správania, na ktoré sme boli roky naučení v našej spoločnosti.  

K sedemdesiatročnej susede prišiel mladík v slušnom obleku, s nablýskanými topánkami a diplomatkou v ruke a po 10 minútovom rozhovore - monológu s ňou podpísal zmluvu na zmenu „výhodnejšieho“ dodávateľa elektrickej energie. Po príchode rodinných príslušníkov a prepočítaní zistili, že už v dobe uzatvorenia zmluvy je táto nevýhodnejšia ako doterajší dodávateľ vzhľadom k započítaniu odborného poradenstva a nejakých ďalších poplatkov – skrátka zneužil dôverčivosť starej ženy podporenú slušným vystupovaním a oblečením.

V nemenovanej poisťovni, ktorú zastupovala úslužná staršia pani v slušnom sukňovom komplete v peknej blúzke, som uzavrel povinné zmluvné poistenie. Prebehol som základné atribúty zmluvy a zdali sa mi v poriadku. V tej dobe zmluva bola výhodná, avšak po roku prišla iná poisťovňa s výhodnejšou ponukou a tak som v zákonnej lehote dal výpoveď a čuduj sa svete, moja zmluva končí nie o rok, ale o dva. Ani ma nenapadlo, že tá slušne vyzerajúca a veľmi slušne oblečená pani so mnou uzavrie zmluvu na dva roky, bez toho aby ma o tom informovala – skrátka zneužila moju dôveru v jej slušnosť a k šatám čo robia človeka.

V inej nemenovanej poisťovni moja známa u mladej moderne a veľmi pekne ohodenej pracovníčky s totálne úslužným správaním uzavrela zmluvu na poistenie rodinného domu. Pracovníčka argumentovala tým, že je to najvýhodnejší poistný produkt na trhu v požadovanom segmente. Známa vyplatila príslušné poistné a tešila sa že má dobre a lacno poistený dom. Po uzavretí zmluvy /bohužiaľ/ si overila cenu poistenia vo viacerých poisťovniach a aj u inej pracovníčky tej istej poisťovne a zistila 30 percentný rozdiel v poistnej sume, čo pre ňu bola celkom zaujímavá čiastka – skrátka zneužili jej vieru že slušne sa správajúci a slušne oblečený človek predsa nemôže byť podvodníkom.

Istý vždy dobre oblečený a slušne vystupujúci minister podal na rokovanie NRSR návrh zákona, ktorým sa mali trestať vysokou pokutou slovné útoky na verejných činiteľov a po ohlasoch v novinách a aj na tomto blogu ho stiahol s odôvodnením že návrh zákona, ktorý sám predkladal si neprečítal a že pri množstve zákonov, ktoré mu prichádzajú na stôl to nie je možné – skrátka zneužil moju dôveru v to že ako slušne vyzerajúci človek ma bude riadne a zodpovedne zastupovať a on si ani neprečíta to čo predkladá ako návrh zákona.

Pri hľadaní firmy na zateplenie som oslovil telefonicky aj internetom viacero firiem ponúkali vysoké ceny za ten istý alebo porovnateľný materiál a tak som hľadal ďalej až jedného dňa prišiel cigán pardon róm v monterkach a povedal svoje podmienky, ktoré boli ďaleko výhodnejšie ako ostatné. Prejednali sme termín dodania, použitý materiál, dodávateľa materiálu som si osobne overil, podpísali sme zmluvu a chlapi zamakali, dodržali čo sme sa dohodli /až na tri dni/ a urobili dobrú prácu.

Na Obvodné oddelenie polície prišiel hrozne oblečený bezdomovec a doniesol peňaženku s obnosom vyše 1.000.-€ , čo pre neho bola nenormálne vysoká čiastka peňazí. Keďže tam boli aj doklady policajti vyrozumeli majiteľku – podnikateľku a tá si o chvíľočku prišla v nablýskanom aute a pekne oblečená peňaženku vyzdvihnúť. Bezdomovcovi povedala „Ďakujem“ a odišla. Bezdomovec ticho zahrešil a neskôr povedal, že čakal aspoň niečo na pivo. Po druhýkrát určite niečo nájdené vráti.A to mal plné právo na nálezné.

Pri drobnej dopravnej nehode okolo vozidiel prešlo x nových luxusných áut s viacerými pasažiermi v oblekoch kravatách, ale nezastali a až po chvíli sa zastavila stará škodovka s pánom v starých teplákoch, ktorý sa ako prvý spýtal či niečo nepotrebujeme, či netreba pomôcť, odviezť niekoho do nemocnice.

Pri týchto pár prípadoch, ktoré sa reálne stali ma napadla otázka - robia ešte šaty človeka? Alebo robia z človeka niečo iné? Čo je znesiteľnejšie keď vás okradne a podvedie, alebo v zložitej situácii nepomôže hoci by mohol človek v obleku , alebo bezdomovec? A kto nám spôsobuje väčšie škody oblekoví ľudia s naučeným slovníkom, alebo zafúľaní bezdomovci? Posúďte sami a porovnajte so svojimi skúsenosťami.

PS. Osobne chodím najradšej v rifliach, ale nikoho som neoklamal, neokradol a ani to nikdy neurobím a kde môžem pomôžem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?