Je tu vôbec ešte ľavica a pravica?

Autor: Eduard Krištof | 13.12.2011 o 10:55 | (upravené 13.12.2011 o 13:01) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  861x

O tom aké hodnoty  sa vyznávali a v súčasnosti vyznávajú. O tom čo kto vyznáva, čo sľubuje a čo plní. O tom, čo si myslím ohľadne vecí ktoré sa nás bezprostredne týkajú.

K označeniu ľavica priraďujeme ochranu záujmov  nižších a stredných vrstiev spoločnosti (najmä robotníkov, zamestnancov, živnostníkov, roľníkov a pod. ) Zvyčajne presadzuje väčšiu mieru štátnych zásahov do života ľudí s cieľom odstrániť sociálne rozdiely. Presadzuje slobodu, rovnosť, bratstvo, pokrok, reformy a internacionalizmus. Vyžaduje, aby sa tieto vrstvy zúčastňovali na uskutočňovaní politiky. Presadzuje sociálnu rovnosť a rovnosť príležitostí prostredníctvom ochrany sociálne slabých vrstiev, rovnosť foriem vlastníctva, pričom uprednostňuje nejakú spoločnú formu vlastníctva pred vlastníctvom súkromným. Je za vyššiu mieru zásahov štátu  do ekonomiky, sociálneho zabezpečenia, daní a odvodov. 
K označeniu pravica priraďujeme ochranu záujmov  vyšších vrstiev spoločnosti (pôvodne najmä aristokracie, neskôr bohatých mešťanov a podnikateľov). Pravica presadzuje myšlienky, že nie je primárnou úlohou štátu zaisťovať materiálny blahobyt občanov, že štát nemá zasahovať do ekonomiky a že materiálna  rovnosť občanov nie je ideálom pretože vyžaduje obmedzenie slobody. Preferuje súkromné vlastníctvo, práva jednotlivca, "neviditeľnú ruku trhu"
Obidva tieto smery však mali v minulosti  istý cieľ ktorý sa snažili sebe vlastnými spôsobmi a prostriedkami  dosiahnuť .
Čo sa však deje v súčasnosti? Aj ľavicové aj pravicové vládnúce strany robia akékoľvek opatrenia  za účelom zvýšenia svojich /nie spoločných /ziskov  /hlavne po voľbách/ a ľúbivú politiku zdanlivého /lebo niekde rozdá ale o to viac vezme aj tým čo im rozdá/ rozdávania  /pred voľbami/. Už neplatí že ľavica  sa snaží uchmatnúť a rozdať pre obyčajných ľudí čo najviac. Platí uchmatni a rozdeľ sebe samému. Už neplatí že pravica vytvára podmienky pre rozvoj podnikania všetkým skupinám aby celý systém rástol rovnako a kontinuálne. Platí úprava podmienok šitých pre niektoré skupiny viac pre iné menej /väčší zamestnávatelia a proti nim napr., živnostníci/  Už neplatí že vláda má v každom prípade vládnuť pre tých z koho vzišla a kto ju sem dostal a teda koho záujmy má zastávať - teda občana.
Preto by sa zišla strana tretieho typu /nie však typu strán,  ktoré to už o sebe vyhlásili a kltoré sa do tejto role pasujú, a ktoré si z ľavice aj z pravice vybrali to, čím najviac môžu zneužívať daný systém a výsledkom ich činnosti je spúšť v morálke, v hodnotách ľudí, v sociálnom systéme, v zadĺžení našich detí aj vnukov/.
Čo by som teda v dnešnej dobe očakával na politickej scéne?
Program strany ktorý by presadzoval
-  čo najviac priamej formy demokracie /ako napr. vo Švajčiarsku/ v základných otázkach, nielen ako poradný hlas,  ale ako zákon tvoriaci hlas
- jeden systém daní a odvodov s jedným výbercom, správcom, vymáhačom a rozdeľovačom
- rovnosť pri prideľovaní stimulov aj pri udeľovaní sankcií /vrátane rovnosti politikov a občana čo sa týka trestnej aj priestupkovej zodpovednosti/
- skutočný boj o znižovanie deficitu štátu nielen veľkohubé definovanie tohoto pojmu a skutek utek /veď aj schváleným štátnym rozpočtom sa deficit aj napriek rozvíjajúcej sa kríze len prehĺbil teda žiadne úspory a zníženie deficitu v globále/
- netlačenie ďalších peňazí, ale vzorové narábanie s tými jestvujúcimi
- humánnosť  a spravodlivosť v živote, podnikaní, v ochrane zdravia a života nás všetkých , v ochrane slabších

tj.  vzdanie  sa moci v prospech riadnej a zodpovednej správy spoločnosti tj. záujmov nás všetkých

Budem takéto niečo hľadať v programoch politických strán vo voľbách a rozhodnem sa ktorá najviac spĺňa tieto moje podmienky. Dúfam že si to všetci takto uvedomujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?