Hľadá sa seriózny volebný program /financie/

Autor: Eduard Krištof | 23.11.2011 o 9:33 | (upravené 23.11.2011 o 10:21) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  576x

Keď v tejto dobe sledujem médiá, z každej strany sa na mňa hrnú informácie o megakauzách, kauzách a kauzičkách rôznych politikov a to z každej strany či už je to SDKU, SNS, SMER, KDH, SAS, MOST-HÍD aj ďalšie. Správy uvádzajú jedno a politici uvádzajú veci na "správnu mieru". Každý hľadá chybu v tom inom. Nikto však neponúka riešenia, ale len sľuby, ktoré mal možnosť realizovať už v minulosti ,ale ani jeden z nich ich zo "závadných dôvodov"nerealizoval.

Keď v tejto dobe sledujem médiá, z každej strany sa na mňa hrnú informácie o megakauzách, kauzách a kauzičkách rôznych politikov a to z každej strany či už je to SDKU, SNS, SMER, KDH, SAS, MOST-HÍD aj ďalšie. Správy uvádzajú jedno a politici uvádzajú veci na "správnu mieru". Každý hľadá chybu v tom inom. Nikto však neponúka riešenia, ale len sľuby, ktoré mal možnosť realizovať už v minulosti, ale ani jeden z nich ich zo "záhadných dôvodov" nerealizoval. Od serióznych politikov by som čakal nasledovné vyhlásenia:

1./ konečne urobíme poriadky v odmeňovaní zamestnancov štátnej správy a samospráv /od  prezidenta, cez parlament, vládu, primátorov, starostov, poslancov v mestách a obciach, policajtov, vojakov, členov dozorných rád a riadiacich orgánov podnikov s účasťou štát a skrátka všetkých kto sú napojení na verejné financie ich príjmy budú normálnym násobkom priemernej mzdy bez možnosti navyšovať ich nejakými nepodloženými odmenami, paušálnymi výdavkami a podobnými nehoráznosťami, ktoré sú niekedy vyššie ako plat týchto ľudí samotný.

Čo ma k takémuto očakávaniu vedie? V tomto smere je spústa zahmlievaní a nejasností a z toho prameniacej závisti a nedorozumení. Keď ľudia niečo platia musia vedieť aj čo v skutočnosti platia.

2./ kontrolu príjmov zabezpečíme cestou zákona o preukazovaní pôvodu  nadobudnutia mejetku cestou majetkových priznaní, ktoré budú verejné a ktorých obsahom bude majetok štátneho zamestnanca, spôsob jeho nadobudnutia, daňové priznania za posledné 4 roky pred nástupom do funkcie a potvrdenie o splatení dane. Doklady o výške a splatení odvodov do príslušných poisťovní /zdravotná a sociálna/.  Takéto priznanie sa bude podávať každý rok až do 2 rokov po ukončení funkcie. Politik a zamestnanec štátu alebo zamestnanec financovaný verejnou správou a samosprávou si pri nástupe do funkcie musí byť vedomý že keď je financovaný z verejných zdrojov, tak ho verejnosť aj bude kontrolovať a pozerať sa mu na prsty. Nepodanie takéhoto priznania, alebo skreslené a nepravdivé údaje budú mať za následok mastnú pokutu, alebo aj odchod z funkcie.

Čo ma k takémuto očakávaniu vedie? Celá spoločnosť je traumatizovaná tým, že vidia ako rastie majetok pracovníkov verejného sektora. Pokiaľ je v súlade  s ich príjmami a pokiaľ sú tu splnené základené povinnosti voči státu tak ako to vyžadujú aj oni od občana je to OK. Pokiaľ nie treba s tým niečo robiť.

3./ zabezpečíme odborné vypracovanie zmlúv s účasťou štátu a orgánov hospodáriacich s verejnými zdrojmi, tak aby boli s odbornou starostlivosťou chránené záujmy štátu a teda všetkých občanov, aj s príslušnou zodpovednosťou  spracovateľa a podpisujúcej tj. zodpovednej osoby /nielen do výšky smiešneho dvoj a lebo trojnásobku hrubého platu/.

Čo ma k takému očakávaniu vedie? Je až smiešne  aké nevýhodné zmluvy niekedy uzavrie štát, verejný sektor, samospráva, podnik s účasťou štátu a pod. a ako sa vlastne nič nedeje a spôsobená škoda sa nijako nedá nahradiť a keď tak len z malej časti.

4./ pri preukázaní  nadobudnutia majetku, ktorý nebude vykrytý daňami, príslušnými odvodmi, príjmami osoby takýto majetok prepadne  v prospech štátu  a v prípade zistenia trestnoprávnej roviny  nadobudnutia majetku budú takíto nadobúdatelia potrestaní.

Čo ma k tomuto očakávaniu vedie? Skrátka keď poviem A  tj. majetok je nelegálny, musím povedať aj B tj. či bol nadobudnutý aj prípadnou trestnou činnosťou a musím povedať aj C tj. čo za to.

Ako volič čakám na volebné sľuby a hádajte komu dám svoj hlas?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?